Tapahtumakalenteri

SOPIEN 2.0 - Hankkeen ja VaPa -hankkeen tilaisuus: Juridiikka yritysyhteistyösopimukset (2 osainen)

SOPIEN 2.0 -hankkeen ja VaPa -hankkeen tilaisuus: Juridiikka yritysyhteistyösopimukset

Tällä ilmoittautumisella ilmoittaudut koko koulutuskokonaisuuteen.

12.5.2022 kello 13.00 -16.00

Osa 1: Yleistä yritysyhteistyö sopimuksista.

-Tiivistelmä / kertaus syksyn 2021 koulutuksesta
-Sopimuksista yleisellä tasolla

Mitä sopimuksia yhteistyöhön liittyen tarvitaan:
-Salassapitosopimus
-Yhteistyösopimukset
-Alihankintasopimukset

Kilpailutukset
- Sopimusten yleisiä ongelmia
- Muotoilu
- Vastuulausekkeet
- Vastuunrajoitukset ja vakuutukset


19.5.2022 kello 13.00 -16.00
Osa 2: Hyvinvointialuelainsäädännön vaikutukset sopimuksissa:

Uusi sääntely sopimusten näkökulmasta?

Mitä erityisedellytyksiä sääntely luo sote-yrittäjien sopimuksille?

Mitä tapahtuu vanhoille sopimuksille?

Erityiskysymyksiä: rahoitus- ja maksuperusteet, yrittäjille asetettavat vaatimukset, ulkopuolisen työvoiman käyttö, ostopalvelumalli



Lisätietoja koulutusten sisällöistä antaa kouluttajat Asianajotoimisto Kontturi & Co Oy Tatu Hirvonen, tatu.hirvonen@kontturi.fi ja Jyrki Piiparinen, jyrki.piiparinen@kontturi.fi

Ilmoittautuminen koulutukseen alla olevasta lomakkeesta viimeistään 7 vuorokautta ennen koulutuksen alkamista. Jokaisesta henkilöstä tulee tehdä oma ilmoittautuminen (täytettävä oma ilmoittautumislomake). Ilmoittautuneille lähetetään linkki, ennen koulutusta.


Koulutus on tarkoitettu SOPIEN 2.0 -hankkeeseen osallistuville yrityksille, yhdistyksille ja sote-toimijoille. SOPIEN 2.0 -hanke järjestää työpajoja ja koulutuksia, joista ryhmäkohtaiset koulutukset sisältyvät hankkeen osallistumismaksuun.

Tervetuloa mukaan!
Hankkeeseen mahtuu vielä mukaan, lisätietoja hankkeesta: https://navitas.fi/sopien20-hanke
Löydät meidät myös Facebookista: https://www.facebook.com/sopien2hanke/

Hankehenkilöstö:
Navitas Kehitys Oy,
Anne Matilainen@navitas.fi p. 044 792 2639
Jaana Tiitinen jaana.tiitinen@navitas.fi p. 044 493 5068

Savonia-ammattikorkeakoulu Oy,
Minna Saario, minna.saario@savonia.fi, 044 785 6589
Johanna Alastalo, johanna.alastalo@savonia.fi, p. 044 785 6046

Iisalmen kaupunki, Iida Rautiainen, iida.rautiainen@iisalmi.fi, p. 040 646 2113

Kehitysyhtiö SavoGrow Oy, Matti Ylönen, matti.ylonen@savogrow.fi, 0207 464 641

Kehittämisyhtiö Witas Oy, Piia Flink-Liimatainen, piia.flink-liimatainen@witas.fi, 0400 149 934

Koulutukset toteutuvat, jos osallistujia on vähintään kolmesta eri yrityksestä (3 eri y-tunnusta).

Pidätämme oikeuden mahdollisiin koulutusten muutoksiin.



AIKA 12.5.2022 13:00 - 19.5.2022 16:00
PAIKKA verkossa
VIIMEINEN ILMOITTAUTUMISPÄIVÄMÄÄRÄ 11.5.2022
TILAISUUDEN TYYPPI Tilaisuus
LIITTEET  SOPIEN 2.0 ja VaPa sopimusjuridiikka kevät 2022
TILAISUUTEEN EI VOI ENÄÄ ILMOITTAUTUA! Viimeinen ilmoittautumispvm oli 11.05.2022.



 
NAVITAS KEHITYS OY
Wredenkatu 8
78250 Varkaus
Puh. 029 1708 800
toimisto@navitas.fi