Tapahtumakalenteri

SOPIEN 2.0 - Sujuvuutta apteekin arkeen Leanauksella ja Maxxilla

SOPIEN 2.0 -hankkeen koulutus: Sujuvuutta apteekin arkeen Leanauksella ja Maxxilla

Erityisesti apteekeille kohdennettu Lean-erikoiskoulutus koostuu kolmesta eri osa-alueesta.

OSA 1: Tavaralogistiikan päivittäiset rutiinit 19.4.2021 klo 12:30 16:30.
Tilaaminen, purkaminen ja tilausparametrien hallinta MAXXilla
Lean perusteet ja hukat
Mitä on jatkuva parantaminen?
Arvovirta analyysi
Mihin aika kuluu? Mitkä vaiheet tuottavat asiakkaalle lisäarvoa?

OSA 2: Varastonhallinta, rutiinit ja raportit 5.5.2021 klo 12.30 16.30
Palveluvalinnan hoito ja kehittäminen
Reseptilääkevaraston hallinnointi
Työn ja toiminnan suunnittelu
5S/6S
Miten paikat järjestykseen ja turha pois? Miten varastonhoidosta voi vapauttaa aikaa?
Tilaus toimitusketjun optimointi

OSA 3: Johdon raportointi ja asiakaspalvelun kehittäminen 11.5.2021 klo 12.30 16.30
Johdon raportointi ja asiakaspalvelun parantaminen
Ihmisten päivittäinen johtaminen
Ongelmanratkaisumenetelmät

Kouluttajina toimivat Maija Holopainen Mflow Oy, Miia Träff ja Harri Masko Receptum Oy

Ilmoittautuminen koulutuskokonaisuuteen alla olevasta lomakkeesta viimeistään 7 vuorokautta ennen koulutuskokonaisuuden alkamista. Jokaisesta henkilöstä tulee tehdä oma ilmoittautuminen (täytettävä oma ilmoittautumislomake). Ilmoittautuneille lähetetään linkki, ennen koulutusta.

Lisätietoja koulutuksen sisällöstä antaa kouluttaja:
Maija Holopainen, maija.holopainen@mflow.fi, p. 045 643 8898

Koulutus on tarkoitettu SOPIEN 2.0 -hankkeeseen osallistuville yrityksille, yhdistyksille ja sote-toimijoille. SOPIEN 2.0 -hanke järjestää työpajoja ja koulutuksia, joista ryhmäkohtaiset koulutukset sisältyvät hankkeen osallistumismaksuun.

Tervetuloa mukaan!
Hankkeeseen mahtuu vielä mukaan, lisätietoja hankkeesta: https://navitas.fi/sopien20-hanke
Löydät meidät myös Facebookista: https://www.facebook.com/sopien2hanke/

Hankehenkilöstö:
Navitas Kehitys Oy, Pekka Romppanen, pekka.romppanen@navitas.fi, p. 044 792 2639

Savonia-ammattikorkeakoulu Oy, Ulla Piipponen, ulla.piipponen@savonia.fi, 044 785 6044
Minna Saario, minna.saario@savonia.fi, 044 785 6589

Iisalmen kaupunki, Marja Kauppinen, marja.kauppinen@iisalmi.fi, p. 040 646 2113

Kehitysyhtiö SavoGrow Oy, Matti Ylönen, matti.ylonen@savogrow.fi, 0207 464 641

Kehittämisyhtiö Witas Oy, Piia Flink-Liimatainen, piia.flink-liimatainen@witas.fi, 0400 149 934

Koulutukset toteutuvat, jos osallistujia on vähintään kolmesta eri yrityksestä (3 eri y-tunnusta).

Pidätämme oikeuden mahdollisiin koulutusten muutoksiin.



AIKA 19.4.2021 12:30 - 11.5.2021 16:30
PAIKKA Verkossa
MAX. OSALLISTUJAMÄÄRÄ 100
VIIMEINEN ILMOITTAUTUMISPÄIVÄMÄÄRÄ 12.4.2021
TILAISUUDEN TYYPPI Tilaisuus
LIITTEET  SOPIEN 2.0 -Apteekit MAXX
Vapaita paikkoja 31 kpl jäljellä.

ILMOITTAUDU
Ilmoittautuminen


SOPIEN 2.0


 
NAVITAS KEHITYS OY
Wredenkatu 2 (Navitas 1)
78250 Varkaus
Puh. 029 1708 800
toimisto@navitas.fi