Palaa takaisin | Tulosta

Navitas Kehitys Oy
Tapahtumatuloste - SOPIEN 2.0 - Laatu: Ympäristöasiat sote-alalla (kaksiosainen)

8.5.2021

SOPIEN 2.0 - Laatu: Ympäristöasiat sote-alalla (kaksiosainen)


SOPIEN 2.0 -hankkeen koulutus: Laatu: Ympäristöasiat sote-alalla (kaksiosainen koulutus)

Ympäristöasiat tulevat myös sotekentälle. Kilpailutuksissa voidaan edellyttää myös palveluntuottajalta kirjallista suunnitelmaa. Onko sinulla jo sellainen? Tässä kaksiosaisessa koulutuksessa saat käytännönläheisiä vinkkejä ja ohjeita, mitä suunnitelmassa olisi hyvä huomioida.

OSA 1: Ympäristöasioiden merkitys sote-alan yrityksissä 11.02.2021 klo 13.00 - 16.15
Valmennuksessa perehdytään siihen, mitä ympäristöasiat ja vastuullisuus käytännössä tarkoittavat sote-alan yrityksessä ja miksi ympäristöasiat ja vastuullisuus tulisi ylipäätään huomioida toiminnassa. Valmennuksessa esitellään myös yleisimmät Suomessa käytetyt ympäristöjärjestelmät ja niiden keskeiset vaatimukset. Lisäksi esitellään-alalle soveltuvat ympäristö- ja vastuullisuusmerkit.

OSA 2: Suunnitelma ympäristöasioiden huomioimisesta toiminnassa 04.03.2021 klo 13.00 - 16.15
Ympäristöasioiden ja vastuullisen liiketoiminnan merkitys kasvaa koko ajan. Myös sote-alan yrityksiltä vaaditaan jo esim. kilpailutuksissa näyttöä siitä, että ympäristöasiat on huomioitu toiminnassa. Tässä valmennuksessa saat ohjeita siihen, miten voit laatia omaan yritykseesi kirjallisen suunnitelman ympäristöasioiden huomioimisesta toiminnassa.

Kouluttajana toimii Niina Suuronen (Responsia Oy).

Lisätietoja koulutuksen sisällöstä antaa kouluttaja Niina Suuronen, niina.suuronen@responsia.fi, p. 0400 874 661

Ilmoittautuminen koulutuskokonaisuuteen alla olevasta lomakkeesta viimeistään 7 vuorokautta ennen koulutuskokonaisuuden alkamista. Jokaisesta henkilöstä tulee tehdä oma ilmoittautuminen (täytettävä oma ilmoittautumislomake). Ilmoittautuneille lähetetään linkki, ennen koulutusta.

Koulutus on tarkoitettu SOPIEN 2.0 -hankkeeseen osallistuville yrityksille, yhdistyksille ja sote-toimijoille. SOPIEN 2.0 -hanke järjestää työpajoja ja koulutuksia, joista ryhmäkohtaiset koulutukset sisältyvät hankkeen osallistumismaksuun.

Tervetuloa mukaan!
Hankkeeseen mahtuu vielä mukaan, lisätietoja hankkeesta: https://navitas.fi/sopien20-hanke
Löydät meidät myös Facebookista: https://www.facebook.com/sopien2hanke/

Hankehenkilöstö:
Navitas Kehitys Oy, Pekka Romppanen, pekka.romppanen@navitas.fi, p. 044 792 2639

Savonia-ammattikorkeakoulu Oy, Ulla Piipponen, ulla.piipponen@savonia.fi, 044 785 6044
Minna Saario, minna.saario@savonia.fi, 044 785 6589

Iisalmen kaupunki, Marja Kauppinen, marja.kauppinen@iisalmi.fi, p. 040 646 2113

Kehitysyhtiö SavoGrow Oy, Matti Ylönen, matti.ylonen@savogrow.fi, 0207 464 641

Kehittämisyhtiö Witas Oy, Piia Flink-Liimatainen, piia.flink-liimatainen@witas.fi, 0400 149 934

Koulutukset toteutuvat, jos osallistujia on vähintään kolmesta eri yrityksestä (3 eri y-tunnusta).

Pidätämme oikeuden mahdollisiin koulutusten muutoksiin.