Tapahtumakalenteri

SOPIEN 2.0 - Hankkeen ja VaPa -hankkeen tilaisuus: Juridiikka hyvinvointialueen lainsäädäntö (3 osainen)

SOPIEN 2.0 -hankkeen koulutus: Juridiikka hyvinvointialueen lainsäädäntö

Tällä ilmoittautumisella ilmoittaudut koko koulutuskokonaisuuteen.

Muuttuva sote-markkina pakottaa hakeutumaan tiiviimpään yhteistyöhön. Tilaisuudet auttavat hahmottamaan: mitä sopimuksia tarvitset, miten minimoit hyvillä yhteistyösopimuksilla (yleisellä tasolla) riskit ja mitä verkostossa toimiminen edellyttää yrittäjältä jatkossa, mitä yhteistyösopimuksissa tulisi huomioida? Tilaisuus on käytännönläheinen esimerkkien kautta. Kouluttajina Asianajotoimisto Kontturi & Co Oy

Hyvinvointialueen lainsäädäntö. Osa 1: Yleistä
17.3. 2022 kello 13.00-16.00
• Mistä sosiaali- ja terveydenhuollon uudistuksessa on kysymys?
o Hyvinvointialueiden syntyminen
o Rakenne, vastuut, velvoitteet
• Keskeiset lait
o Voimaantulo ja siirtymäsäännökset
• Lainsäädännön tavoitteet


Hyvinvointialueen lainsäädäntö Osa 2: Yrittäjien näkökulma
24.3.2022 kello 13.00 -16.00
• Keskeiset muutokset lainsäädäntöön yrittäjän näkökulmasta
• Sopimuksiin liittyvät muutokset
o Vanhat sopimukset
o Uusien sopimusten edellytykset
o Yrittäjiin kohdistuvat erityiset vaatimukset
o Palveluseteli asiat. Hyvinvointialueen toiminnan aloittamisen kannalta yrittäjien / yritysten osallistuminen palvelusetelituottaja toimintaan, palvelusetelilainsäädäntö.
• ”Verkoston luoma tarjous”
• Rahoitus, maksut
• Henkilöstöasiat


Hyvinvointialueen lainsäädäntö. Osa 3. Hyvinvointialueen yritysjuridiikka
31.3.2022 kello 13.00 -16.00
• Lainsäädäntöpohja: mikä muuttuu
• Sopimuksiin liittyvät muutokset yksityiskohtaisesti
• Tiettyjä erityiskysymyksiä: Alihankinta, ketjutus, ostopalvelut, vuokratyövoima
• Yhteenveto


Lisätietoja koulutusten sisällöistä antaa kouluttajat Asianajotoimisto Kontturi & Co Oy Tatu Hirvonen, tatu.hirvonen@kontturi.fi ja Jyrki Piiparinen, jyrki.piiparinen@kontturi.fi

Ilmoittautuminen koulutukseen alla olevasta lomakkeesta viimeistään 7 vuorokautta ennen koulutuksen alkamista. Jokaisesta henkilöstä tulee tehdä oma ilmoittautuminen (täytettävä oma ilmoittautumislomake). Ilmoittautuneille lähetetään linkki, ennen koulutusta.

Koulutus on tarkoitettu SOPIEN 2.0 -hankkeeseen osallistuville yrityksille, yhdistyksille ja sote-toimijoille. SOPIEN 2.0 -hanke järjestää työpajoja ja koulutuksia, joista ryhmäkohtaiset koulutukset sisältyvät hankkeen osallistumismaksuun.

Tervetuloa mukaan!
Hankkeeseen mahtuu vielä mukaan, lisätietoja hankkeesta: https://navitas.fi/sopien20-hanke
Löydät meidät myös Facebookista: https://www.facebook.com/sopien2hanke/

Hankehenkilöstö:
Navitas Kehitys Oy,
Katja Niiranen katja.niiranen@navitas.fi p. 044 720 9395
Jaana Tiitinen jaana.tiitinen@navitas.fi p. 044 493 5068

Savonia-ammattikorkeakoulu Oy,
Minna Saario, minna.saario@savonia.fi, 044 785 6589
Johanna Alastalo, johanna.alastalo@savonia.fi, p. 044 785 6046

Iisalmen kaupunki, Anne Matilainen, anne.matilainen@iisalmi.fi, p. 040 646 2113

Kehitysyhtiö SavoGrow Oy, Matti Ylönen, matti.ylonen@savogrow.fi, 0207 464 641

Kehittämisyhtiö Witas Oy, Piia Flink-Liimatainen, piia.flink-liimatainen@witas.fi, 0400 149 934

Koulutukset toteutuvat, jos osallistujia on vähintään kolmesta eri yrityksestä (3 eri y-tunnusta).

Pidätämme oikeuden mahdollisiin koulutusten muutoksiin.




AIKA 17.3.2022 13:00 - 31.3.2022 16:00
PAIKKA verkossa
VIIMEINEN ILMOITTAUTUMISPÄIVÄMÄÄRÄ 31.3.2022
TILAISUUDEN TYYPPI Tilaisuus
LIITTEET  SOPIEN 2.0 ja VaPa kevät 2022
TILAISUUTEEN EI VOI ENÄÄ ILMOITTAUTUA! Viimeinen ilmoittautumispvm oli 31.03.2022.



 
NAVITAS KEHITYS OY
Wredenkatu 8
78250 Varkaus
Puh. 029 1708 800
toimisto@navitas.fi